Penzion  Marie je ideálním výchozím bodem k toulkám po  Novohradsku a Slepičích Horách, což vybízí k aktivitám cykloturistiky, pěší turistiky, výletům do přírody, poznávání kulturních památek a relaxace…

ŽUMBERK
Původně Sonnberg, dochovalá opevněná ves s tvrzí a kostelem, založená v polovině 13. století. německými kolonisty. Dominantou je pozdně gotická tvrz, která byla na počátku 17.století renesančně přestavěna a opevněna. Ojedinělý areál doplňuje přehledná  muzejní expozice malovaného nábytku. Na návsi najdete kostel Štětí sv. Jana Křtitele z roku 1332, který byl postaven podle vzoru pražské Betlémské kaple.

ZAJEČÍ PRAMEN – HASENBRUNN
Vzdálenost 2,5km jižně obce . Ideální místo k rozjímání .Zhruba 300m západně od vrcholu Kamenné hory se vprostřed lesa nachází krásná poutní mariánská kaplička s léčivým pramenem. Pro přístup použijte turistickou mapu na návsi u kostela.

NOVÉ HRADY
Vzdálenost 11 km. Město s bohatou historií  plné pamětihodností. Doporučujeme zejména náštěvu hradu, kláštera. Další zajímavosti Klášterní kostel sv. Petra a Pavla z konce 15 století. Barokní  rezidence ( náměstí), neogotická hrobka rodu Buquoyoů z roku 1890 ( hřbitov).

TEREZIINO ÚDOLÍ
Vzdálenost 11km. Národní přírodní památka na ploše 138 ha.
Založen roku 1756 na podnět hraběnky Terezie jako šlechtický  park v údolí řeky Stropnice, z jejíhož náhonu je napájen kanál s umělým vodopádem. Park je osázen množstvím cizokrajných dřevin, vše spojuje 5 km dlouhá  naučná stezka.

WEITRA/ GABRIELINO ÚDOLÍ/MANDELSTEIN (AT)
Vzdálenost 25km. Ideální rodinný výlet doporučujeme započít prohlídkou malebného městečka a zámku. Poté naštivte  nedaleký park Gabrielino údolí, který je protkaný sítí Kneippovacích stezek. Cestou na zpět  můžete nenáročně  zdolat vrchol Mandelstein (parkoviště je cca 500m od vrcholu), ze kterého se nabízí krásný výhled na  jižní část Novohradska.

HORNÍ STROPNICE
Vzdálenost 5 km. Slohově zajímavý kostel,  nová sportovní hala a v letních měsících venkovní bazén.

DOBRÁ VODA
Vzdálenost 13,5 km. Nejnaštěvovanější poutní místo Novohradska s barokním mariánským kostelem od proslulých stavitelů bratří Dienzenhofrů. Rozjímejte při výhledu do krajiny a opojte se místním léčivým pramenem. I slepý pak uvidí tu krásu.

HOJNÁ VODA
Vzdálenost 15 km.
Nástupní místo ke zdolání vrchu“ KRAVÍ HORA“, která patří k nezamě-nitelným dominantám Novohradských Hor - výška 953 metrů. Těsně pod vrcholem naleznete  původně hlásku PVOS poslední z roku 1989, dnes rozhlednu se 130 ti schody a výškou 37 metrů. Ze severní strany se  Vám  naskytne  nádherný  výhled  na  jihočeskou  pánev,  pokud  počasí přeje, tak i šumavské vrcholy Smrčina a Plechý nebo dokonce Alpy na jihu.

PRALES HOJNÁ VODA
Národní přírodní památka, jedna z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě. Založen roku 1838 hrabětem Jiřím Buquoyem na svahu hory Vysoká (1034 m), 4 km od obce Hojná Voda. Rozloha 9 ha., těsně hraničí s Rakouskem.

SVATÁ TROJICE
Vzdálenost 10 km. Poutní barokní kostel Nejsvětější Trojice, nejpů-sobivější  památka  nejbližšího  okolí  Trhových  Svinů.

TRHOVÉ  SVINY
Vzdálenost 8 km. Běžné nákupy, autobusové nádraží, pošta, zdravotní středisko, kino, tenisové kurty, kuželková dráha, gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie

BUŠKUV  HAMR
Vzdálenost 10 km. Muzeum věnované hamernictví.

TROCNOV
Vzdálenost 19 km. Památník Jana Žižky z Trocnova

DVOREC ( u T. Svinů)
Vzdálenost 13 km. Park exotických zvířat

GMÜND (AT)
Vzdálenost 28 km. Wellnes  centrum,  aqua park   „SOLE  FELSEN  BAD“
a svět saunování.

TŘEBOŇ
Vzdálenost 35 km. Lázeňské město s množstvím pamětihodností.

ČESKÝ KRUMLOV
Vzdálenost 42 km. Nádherné romantické město, zapsané do kulturního dědictví UNESCO.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Vzdálenost 40 km. Zámek, ZOO Obora, Lovecký zámek a jiné…

CYKLOSTEZKY
Pamětí Novohradska,  Pamětí slepičích hor.
© Penzion Marie, Žumberk 2012
zumberk01
zumberk02
zumberk03
zumberk04
zumberk05
zumberk06
zumberk07
zumberk08
|uvod| |ubytovani| |restaurace| |historie| |zumberk_okoli| |kontakt| |rezervace|